Skirtingi energijos šaltiniai leidžia turėti alternatyvas, patiems apsispręsti, kokią energiją naudoti, tausoti įvairius planetos išteklius. Dabar populiarus alternatyvus energijos gavimo būdas yra vėjo jėgainės, tačiau populiarumu nenusileidžia ir saulės kolektoriai.
Šildote vandenį
Paprastam buitiniam naudojimui žmonės dažnai nerizikuoja rinktis saulės kolektorius visai elektrai užtikrinti. Tam, kad būtų pilnai pagaminama visa reikiama elektra, gali reikėti nemažai investuoti, o buitinis vartotojas linkęs mažiau investuoti, daugiau gyventi šia diena. Investicijas mieliau renkasi verslas. Taigi, paprastai saulės kolektoriai yra pasitelkiami tik tam tikrai grupei energijos panaudoti ir pagaminti. Tarkime, pas kai ką ant stogo yra kolektorius ir žmogus mėgaujasi „vasaros vandeniu“, tai yra, tuo, kurį prišildo saulė. Bet ne saulė tiesiogiai šildo vandenį, o yra surenkama saulės energija ir pagamina energijos, reikalingos vandeniui sušilti. Tokiems ir panašiems poreikiams gali smulkūs vartotojai pasistatyti sau kolektorių. Kolektoriaus efektyvumas, kaina atsiperka panašiai per 5 metus. Taigi, galima paskaičiuoti, kad ir kainuotų jis tiek, kiek už suvartotą per tą laikotarpį energiją susimokėtumėte.
Protingas verslas
Verslas yra tie organai, kurie dažniau renkasi alternatyvius energijos gavimo ir panaudojimo būdus. Žinoma, kad ne kiekvienas nori imtis tokių permainų, tačiau stambios, gausiai investuojančios įmonės neretai energiją mėgsta siurbti tiesiog iš dangaus. Kartais ir ūkininkai mėgsta dar labiau modernizuoti savo veisyklas ar javų auginimo pramonę ir ten taip pat užsiimti alternatyvios energijos gavyba. Pavyzdžiui, tai gali būti nebūtinai saulės kolektoriai, bet ir vėjo jėgainės. Saulės kolektorius galbūt pastebėsite ne taip lengvai, važiuodami per Lietuvą, tačiau didžiulės vėjo jėgainės yra matomos iš toli – milžiniški užburiantys malūnai.
Laisvoji elektros rinka
Apskritai elektra nebėra toks monopolizuotas produktas Lietuvoje. Neseniai įteisinta laisvoji elektros rinka leido rinktis kokį nori energijos gamintoją, taigi, kartu ir išjudino tą standartinį mąstymą, jog energija turi būti gaunama būtent vienu ar kitu būdu. Juk iš tiesų išgauti ją galima taip, kaip tiktai norisi. Taigi, laisvoje rinkoje kiekvienas yra laisvas ir daro tai, kas patinka.
Ar pamenate
O dabar grįžkime į senesnius laikus ir pagalvokime apie tai, kur iš tiesų pirmus kartus pamatėme saulės kolektorius. Ar atsimenate skaičiavimo mašinėles, kalkuliatorius, kuriems nereikėjo jokių baterijų – jie veikdavo, kai ilgiau pabūdavo apšviesti saulės šviesos. Iš tiesų, vaikui tai galėjo atrodyti kaip stebuklas, visiškai nesuprantant, kaip tai veikia. Tačiau skaičiuotuvo suvartojama energija yra labai nedidelė, todėl visiškai užtekdavo ir to nedidelio kiekio saulės energijos, kurį surinkdavo mažas kolektorius.